Sten Perillus

Türi linn vajab avaliku ruumi starteegiat

Kui ma küsin teilt, milline näeb Türi linn välja 10 aasta pärast, siis ilmselt ei oska keegi sellele vastata. Täna pole ühtset kogukondlikku lepet, millisena nähakse Türi linna tulevikus. 

Erinevalt paljudest inimestest olen mina igasuguste dokumentide ja strateegiate usku – kui sõnastad eesmärgid ning paned need paberile kirja, siis kipuvad ka seatud sihid täituma. Sarnaselt võiks ka Türi linna avaliku ruumi lahtimõtestamist alustada.

Türi linna avaliku ruumi strateegia laiem eesmärk võiks olla ideaalvisiooni loomine Türi linnaruumist. Strateegia peaks katma mitmeid olulisi teemasid.

Linnasisene liikumine. Kaasaegne maailm liigub sinnapoole, et üha vähem antakse linnaruumis autodele ruumi ning oluliseks teemaks tõuseb inimesekeskne linnaruum. Kuidas tekitada olukord, et kõigil oleks linnas mugav liigelda – nii jalakäijal, jalgratturil kui ka autoga liiklejal. 

Elu hoonete vahel. Kas lepime sellega, et kortermajade vahel on ruumi ainult autodele parkimiseks või võiks seal olla ruum koosviibimiseks hoopis lastele ning kogukonnale. Kas viie aasta pärast oleme jätkuvalt probleemi ees, kus Türi noored pered kurdavad mänguväljakute vähesuse üle või seame selle strateegiliseks eesmärgiks ja rajame igasse piirkonda mänguväljaku?

Linnaplaneerimine. Kuhu poole on Türi linn arenemas ning millistel piirkondadel võiks olla potentsiaal saada uusarendusteks? Millised on järgmised hooned, mis vajavad esmajärjekorras renoveerimist? Kas on võimalik rajada Türile kliimaneutraalne linnaosa?

Need on vaid kolm teemat, mis võiks olla kajastatud Türi linnaruumi strateegias.

Türi linna avaliku ruumi strateegia peaks olema suur koosloome projekt – kaasata tuleks nii kohaliku kogukonda aga ka tuntuid linnaruumi eksperte nii Eestist, miks mitte ka laiast maailmast. Oluline on silmas pidada nii Türi linna eripäraseid kui ka laia maailma trende.

Türi avalik ruum vajab inimeste poolset lahtimõtestamist, seetõttu olen ka antud teemadel kirjutamas.

Kui sa soovid olla minu tegemistega kursis, siis soovitan sul jälgima hakata minu Facebooki lehte. Kui sul on ägedaid ideid, siis ole hea ja kirjuta mulle ning teeme need üheskoos teoks!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top