Milline võiks välja näha Türi keskväljak?

Kõigepealt pean tänama kõiki neid inimesi, kes lugesid minu eelmist kirjutist ”On aeg rääkida Türi keskväljakust ”. Arvamuslugu sai väga palju positiivset tagasisidet – olin ausalt öeldes üllatunud, et nii paljudele Türi valla inimestele läheb antud teema tõsiselt korda. 

Nüüd tänase loo juurde. Olen kokku kogunud laiast maailmast mitmeid eriilmelisi näiteid, mis võiks käivitada Türi valla elaniku mõttemaailma, milliseks võiks kujuneda tulevane keskväljak. Minu eesmärgiks on algatada Türil diskussioon, millisena näevad vallaelanikud keskväljakut ning kuhu selle võiks rajada.

Mõned näited laiast maailmast.

1. High line, Manhattan, New York

Esimene näide pärineb Ameerika Ühendriikidest, täpsemalt New Yorgist. Suurepärane avalik ruum rajati endisele raudteeliinile, mille kogupikkus on umbes 2,6 kilomeetrit. Avalik ruum on sisustatud mõnusate lebolatega ning lisatud on ka rohkelt rohelust.

 2. Superkilen, Kopenhaagen, Taani

Teine näide pärineb Taanist. Väljak on loodud selleks, et tuua kokku erinevad huvirühmad, edendades seeläbi sallivust ja ühtsust Taani ühes etniliselt mitmekesisemas ja sotsiaalselt keerulises kogukonnas. See väljak pole mitte ainult kohalike elanike kohtumispaik, vaid ka Kopenhaageni turismiatraktsioon.

3. Indautxu väljak, Bilbao, Hispaania

Hispaanias asuvat keskväljakut on kirjeldatud järgmiselt – see on stiililt avangardne, ümbritsetud puudest, pinkidest ja tänapäevastest tänavavalgustitest. Lisaks on lastele loodud suur mänguväljak. Väljak läbis 2006. aastal kapitaalremondi ning andis jalakäijatele uue atraktiivse puhkeala.

4. General Gordon Square, London Woolwich, Suurbritannia

London elanikud naudivad enneolematut buumi uutes avalikes kohtades, kuna planeerimisalane seadusandlus nõuab kõigi jaoks täiendavaid kogunemis-, istumis-, meelelahutus- ja jalutusruume. Woolwichi kesklinna uuendamise tulemusena avati 2011. aastal kindral Gordoni väljak, pakkudes rohelist avatud ala ning laia jalgteed.

Kui sa soovid olla minu tegemistega kursis, siis soovitan sul jälgima hakata minu facebooki lehte. Kui sul on ägedaid ideid, siis ole hea ja kirjuta mulle ning teeme need üheskoos teoks!

Kasutatud materjalid.

https://www.re-thinkingthefuture.com/fresh-perspectives/a1062-10-sustainable-and-innovative-public-spaces-around-the-world/ 
https://www.juliusbaer.com/en/insights/future-cities/top-10-modern-city-squares-in-the-world/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top