Kaks sammu Türi kultuurielu edendamiseks!

Türi valla kultuurielul läheb hästi, kuid olen seda meelt, et meil on võimalus olla enamat kui me täna oleme! Toon välja kaks lihtsalt sammu, mis võiksid anda uue hoo Türi kultuurielule.

Koostöö erinevate ülikoolidega

Täna valitseb Türi kultuurielus eelkõige ressursside puudus. Siinkohal ei pea ma silmas rahapuudust, vaid inimeste puudust. Tänasel päeval töötab igas Türi valla piirkonnas üks kultuurikorraldaja – seda on ilmselgelt vähe. Kujutage ette, et üks kultuuritöötaja peab üksi korraldama sündmusi. Päris raske, kui mitte öelda, et võimatu. Probleemi lahendamiseks on vaja teha koostööd!

Esimesena välgatab idee koostööst Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga, miks mitte ka Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorraldajatega. Noored tudengid saaksid tulla Türile ja rakendada ülikoolis õpitut. Türi vald saab endale aga abijõudu sündmuste korraldamisel ning kindlasti tekib koostöös ka mitmeid uusi ning huvitavaid projekte. Oisu Aganikufestival on üks hea näide, kus tegid erinevate ülikoolide tudengid koostööd ning appi võeti kohaliku maakonna kultuurikeskused. Sündis uus algatus, millest võitis nii kohalik kogukond kui ka laiemalt kogu maakond.

Kohaliku kogukonna võimestamine

Kohalik inimene peab saama otsustada, milline on tema kodukoha kultuurielu. Kaasav eelarve on elanud oma aja ära. Anname parem need summad kohalikele kogukondadele ning las nemad otsustavad, mida sellega peale hakata. Kas renoveerida jalgpalliväravad, korraldada mõni suursündmus oma piirkonnas või hoopis luua uus külaplats – kõik see on ju kultuur! Kogukondi tuleb aidata ja anda neile rohkem võimu, vastutust ning ressursse, mida kasutada!

Need mõtted on väga lihtsa vaevaga teostatavad  – vaja on eelkõige tahtmist ja suurema pildi nägemist! Kavatsen nende mõtete eest seista ka tulevastel Türi vallavolikogu valimistel. Kandideerin valimisliidus Tulevikuvald Türi ning minu valimisnumber on 121! Üheskoos toome muutuse Türi valda – toeta valimistel Sten Perillust!

Show Comments

Kui kallis oleks rattaringluse loomine Türi valda?

Olen pikalt rääkinud sellest, et Türi valda võiks luua rattaringluse, mis edendab nii sise-kui ka välisturismi, suurendab Türi valla elanike liikuvust ning laiendab ka transpordivõimalusi. 

Kujutan juba ette, kuidas turist tuleb Türile, rendib rattaringlusest ratta ja hakkab nautima kohalikke huviväärsusi – olgu nendeks siis Türi kirik, Väätsal asuv Eesti Jalgrattamuuseum või Kärus asuv Kärude muuseum. Ilusaid kohti, mida teistele näidata meil jagub!

Või hoopis kohalik Väätsa inimene, kes võtab rattaringlusest ratta ning sõidab sellega Türile tööle. Jätab jalgratta laenutuspunkti ning hiljem läheb koju hoopis bussiga – muretsemata, mis rattast saab.

Võttes eeskujuks Kõrvemaa rattaringi, kus on kokku 9 erinevat rendijaama (laenutuskohta), siis tegelikkuses on kogumaksumus üllatavalt jõukohane. Kõrvemaa rattaringi käivitamine läks maksma 177 000 eurot. Arvestades seda, et Türi valla eelarve on ligemale 20 miljonit eurot, siis see võiks olla taskukohane ka meie väikevallale.

Kõrvemaa rattaringluses on kokku 68 jalgratast ning nende laenutamine, tagastamine ja tasumine toimub läbi telefonirakenduse. Tegemist on ka soodsa liikumisviisiga – üks sõidutund maksab ühe euro.

Hinnangulised kulud Kõrvemaa rattaringil küündivad igal aastal 20 000 euroni, millest lõviosa kuulub personalikuludele. Enamus summast soovitakse tagasi teenida “sõidupiletite” pealt ning puudujääva osa katab omavalitsus.

Kui hakkame looma Türi valda rattaringlust tasuks mõelda rattaringluse laiendamisele – kaasata tuleks nii Paide linna kui ka Järva valda. Seeläbi väheneksid ka kulud, mida katta. Olgu mainitud, et Kõrvemaa rattaringi kuulub viis erinevat omavalitsust – hea näide koostööst.

Lisaks oleks mõistlik Kõrvemaa rattaringi ideed edasi arendada ning me ei tohiks piirduda ainult tavalise jalgratta laenutusega. Juurde võiksime lisada nii elektrilisi jalgrattaid kui ka cargo jalgrattaid.

Kõige selle kõrval on oluline jätkuvalt arendada Türi valla kergliiklusteede võrgustikku, et siin oleks mugav erinevate sõidukitega liikuda.

Rattaringlus jõuab meieni ilmselt nii või naa, kui mitte Türi valla eestvedamisel siis ilmselt eraettevõtluse kaudu. Küsimus on lihtsalt selles, kas oleme uue ettevõtmise eestvedajad või oleme jälle ühed viimased, kes uuendused kasutusele võtavad. Mina eelistaksin seda esimest varianti ning seetõttu kandideerin ka valimistel valimisliidus Tulevikuvald Türi Türi vallal on võimalus olla palju enamat kui ta täna on!

#restartTürile #TulevikuvaldTüri #StenPerillus

Show Comments