Olen pikalt rääkinud sellest, et Türi valda võiks luua rattaringluse, mis edendab nii sise-kui ka välisturismi, suurendab Türi valla elanike liikuvust ning laiendab ka transpordivõimalusi.
Kujutan juba ette, kuidas turist tuleb Türile, rendib rattaringlusest ratta ja hakkab nautima kohalikke huviväärsusi – olgu nendeks siis Türi kirik, Väätsal asuv Eesti Jalgrattamuuseum või Kärus asuv Kärude muuseum. Ilusaid kohti, mida teistele näidata meil jagub!
Või hoopis kohalik Väätsa inimene, kes võtab rattaringlusest ratta ning sõidab sellega Türile tööle. Jätab jalgratta laenutuspunkti ning hiljem läheb koju hoopis bussiga – muretsemata, mis rattast saab.
Võttes eeskujuks Kõrvemaa rattaringi, kus on kokku 9 erinevat rendijaama (laenutuskohta), siis tegelikkuses on kogumaksumus üllatavalt jõukohane. Kõrvemaa rattaringi käivitamine läks maksma 177 000 eurot. Arvestades seda, et Türi valla eelarve on ligemale 20 miljonit eurot, siis see võiks olla taskukohane ka meie väikevallale.
Kõrvemaa rattaringluses on kokku 68 jalgratast ning nende laenutamine, tagastamine ja tasumine toimub läbi telefonirakenduse. Tegemist on ka soodsa liikumisviisiga – üks sõidutund maksab ühe euro.
Hinnangulised kulud Kõrvemaa rattaringil küündivad igal aastal 20 000 euroni, millest lõviosa kuulub personalikuludele. Enamus summast soovitakse tagasi teenida “sõidupiletite” pealt ning puudujääva osa katab omavalitsus.
Kui hakkame looma Türi valda rattaringlust tasuks mõelda rattaringluse laiendamisele – kaasata tuleks nii Paide linna kui ka Järva valda. Seeläbi väheneksid ka kulud, mida katta. Olgu mainitud, et Kõrvemaa rattaringi kuulub viis erinevat omavalitsust – hea näide koostööst.
Lisaks oleks mõistlik Kõrvemaa rattaringi ideed edasi arendada ning me ei tohiks piirduda ainult tavalise jalgratta laenutusega. Juurde võiksime lisada nii elektrilisi jalgrattaid kui ka cargo jalgrattaid.
Kõige selle kõrval on oluline jätkuvalt arendada Türi valla kergliiklusteede võrgustikku, et siin oleks mugav erinevate sõidukitega liikuda.
Rattaringlus jõuab meieni ilmselt nii või naa, kui mitte Türi valla eestvedamisel siis ilmselt eraettevõtluse kaudu. Küsimus on lihtsalt selles, kas oleme uue ettevõtmise eestvedajad või oleme jälle ühed viimased, kes uuendused kasutusele võtavad. Mina eelistaksin seda esimest varianti ning seetõttu kandideerin ka valimistel valimisliidus Tulevikuvald Türi – Türi vallal on võimalus olla palju enamat kui ta täna on!
#restartTürile #TulevikuvaldTüri #StenPerillus